Ateena taevas muutub oranžiks, kui Sahara tolm pühib üle Vahemere | Bexovid

Ateena taevas muutub oranžiks, kui Sahara tolm pühib üle Vahemere

Kui teisipäeval ja kolmapäeval muutus taevas Põhja-Aafrikast ja Lõuna-Euroopa osades oranžiks, meenutasid stseenid Hollywoodi apokalüptilist pilti kuivast düstoopilisest maailmast.

Põhjuseks oli paks Sahara tolmupilv, mille tuulejuga kokku tõmbas ja põhja suunas. Keskpäevane taevas tumenes Liibüas, samal ajal kui Kreeka turismiatraktsioonid valgustati oranži, pruuni ja punase varjundiga.

Sellest teatas BBC et tolmusisaldus Ateenas, kus Akropolis udusse kadus, oli kõrgeim alates 2018. aastast.

Vahemere kohal leviv Sahara õhk oli samuti liiga kuum. Mitmes riigis täheldati rekordiliselt soojemat aprilli ilma ja neljapäeval laienes kuumus itta.

Sahara tolmutorm muutis taeva punaseks, kuna tugevad tuuled kandsid 23. aprillil Liibüast üle Vahemere kõrbeliiva. (Video: Naomi Schanen / The Washington Post)

Kuuma ja tolmuse õhu jälgimine

Tolmunud udu paks loor jõudis Liibüasse esmakordselt nädala alguses, kui keskpäevane taevas muutus verioranžist sügavpunaseks. Kuid plekk oli liikvel, jõudes Kreekasse ja Türki teisipäeval ja kolmapäeval.

Väga jahe ilm Euroopa kohal põhjustas selle tolmu ja sooja õhu piiramise lõunas. Kui reaktiivvoog sukeldus sügavale Lõuna-Euroopasse ja võimaldas külmal õhul lõunasse voolata, aitasid lennuki idatiival lõunast ja läänest puhuvad tuuled Põhja-Aafrikast sooja ja tolmuse õhu kokku kühveldada ja seejärel Vahemerre kanda.

Nii Niger kui Tšaad püstitasid kolmapäeval aprillikuu kõrged temperatuurirekordid. Nigeris Tillaberis oli 117 kraadi (47,2 C) ja Bokoros Tšaadis 116,6 kraadi (47 C), vastavalt Londonis asuv meteoroloog Scott Duncan.

Pärastlõunane maksimum tõusis 100 kraadini, mis on selle aasta alguses ebatavaliselt kaugel põhjas, jõudes Türgi osadesse, märkis Duncan. Türgis Cukurovas kolmapäeval täheldatud 102,6 kraadi (39,2 C) tõusis riigi läbi aegade kõrgeimaks aprillitemperatuuriks.

Küprosel tõusis kolmapäeval temperatuur 102,7 kraadini (39,3 C), mis on sealse rekordiliselt kuumim aprillipäev. vastavalt ilmaajaloolane Maximiliano Herrera.

Oma hiljuti avaldas ka Liibüa soojem aprilli öö kuna temperatuur langes riigi kirdeosas Al Marjis vaid 85,3 kraadini (29,6 C).

Saharast pärinev tolm kipub lämmatama pilvkatet ja vihma, mis muidu võiks praegusel aastaajal kuumusest veidi leevendust pakkuda.

Suvekuudel liiguvad Sahara tolmusambad aeg-ajalt läände koos pasaattuultega üle Atlandi ookeani ja võivad maha suruda troopiliste tormide teket – eriti juunis ja juulis. Kuid Sahara tolm ei avalda eeldatavasti suurt mõju eelseisva orkaanihooaja pidurdamisel, mis on eeldatavasti äärmiselt tegus.

Euroopas on jugavoolu sukeldumise ajal olnud krõbedalt külmad temperatuurid – aasta kõige jahedamad. alates 1990. aastatest. Rohkem kui üks tosin linna Saksamaal seadis selle hooaja lõpus rekordilise madalaima taseme mitmed Itaalia linnad avaldasid oma kõige külmemad pärastlõunased kõrged temperatuurid nii sügavale kevadesse.

Skandinaavias, mis on üks väheseid põhjapoolkera osi, kus kogeb külma talve, on hiljutised ilmad olnud pigem jõulud, hoolimata sellest, et lihavõttepühadest on möödunud nädalaid.

Helsingis oli selle nädala alguses maas veel 3,1 tolli (8 cm) lund enamasti sel hooajal Alates 1972. aastast on meteoroloog Mika Rantanen kirjutanud X kohta.

Eeldatakse, et järgmisel nädalal tõuseb temperatuur suuremas osas Euroopast, kuid suuremaid kuumalaineid ei paista.

Soe ilm püsib enamasti Aafrika põhjaosas ja Vahemeres.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga