Eksperdi sõnul võib Gaza 37 miljoni tonnise pommiga koormatud jäätmete puhastamine võtta aega 14 aastat | Gaza | Bexovid

Eksperdi sõnul võib Gaza 37 miljoni tonnise pommiga koormatud jäätmete puhastamine võtta aega 14 aastat |  Gaza

Iisraeli sõda Gazas on tekitanud 37 miljonit tonni prahti, millest suur osa on täidetud plahvatamata pommidega, mille eemaldamiseks võib kuluda üle kümne aasta, ütles ÜRO kõrgeim demineerimisametnik.

Peaaegu seitse kuud pärast sõda on keskmiselt 300 kg killustikku ruutmeetrit maad Gazas, ütles Pehr Lodhammar, endine ÜRO Iraagi miinitõrjeteenistuse juht, pressikonverentsil.

“Praeguse (Praeguse) Gaza jäätmete (koguse) põhjal räägime 100 veokiga 14 aastast tööst … nende eemaldamiseks,” ütles ta. Sõja jätkudes oli võimatu hinnata, kui kaua võib koristus selle lõppedes aega võtta, lisas ta.

Iisraeli on süüdistatud “domitsiidis” tema Gaza pommitamiskampaania intensiivsuse tõttu, mis on muutnud suure osa ribast varemeteks. 65 protsenti Gazas hävinud hoonetest olid elamud, ütles Lodhammar.

Nende puhastamine ja ülesehitamine on aeglane ja ohtlik töö, kuna ähvardab varisenud või kahjustatud hoonetesse maetud granaadid, raketid või muud relvad. Keskmiselt ei õnnestunud umbes 10% relvadest tulistamisel plahvatada, ütles Lodhammar ja need tuli demineerimismeeskondade poolt eemaldada.

Iisraeli saabus Egiptuse delegatsioon eesotsas riigi kõrgeima luureametniku Abbas Kameliga, kes kohtus oma Iisraeli kolleegidega, püüdes taaselustada seiskunud läbirääkimisi relvarahu ja pantvangide vabastamise kokkuleppe üle.

Egiptuse jõupingutused sõda läbirääkimiste teel lõpetada on seotud karmide hoiatustega Iisraeli kavandatava rünnaku eest Rafahile, mis on ainus koht Gazas, kuhu Iisrael pole maavägesid saatnud.

Piirilinnas elab üle poole Gaza elanikkonnast, kellest enamik on mujal võitlemise tõttu ümber asunud, ning ähvardava näljahäda ajal on see ka peamine humanitaarabi sisenemiskoht sektorisse.

Egiptuse president Abdel Fatah al-Sisi ütles sel nädalal, et seal toimuval rünnakul oleks “katastroofilised tagajärjed” mitte ainult Palestiina tsiviilelanikele, vaid ka piirkonna rahule ja julgeolekule. Kairo on varem öelnud, et Iisraeli pealetung Rafahis rikuks aastakümneid kestnud rahulepingut Egiptusega.

Iisraeli juhtide sõnul on neli Hamasi pataljoni otsinud Rafahis tsiviilisikute seas varju ja need tuleb hävitada. Väed, tankid ja soomusmasinad on kogunenud riigi lõunaossa ilmselt pealetungiks valmistudes.

Viimastel päevadel on hoogustunud ka õhurünnakud Rafahile. Üks viimaseid ohvreid oli beebitüdruk, kes sündis oma sureva ema kõhust.

Sabreen al-Rouh jäi ainsana ellu, kui õhurünnak tabas pere kodu laupäeva õhtul. Tema isa Shukri ja kolmeaastane õde Malak tapeti silmapilkselt ning ema Sabreen al Sakani suri haiglas vahetult pärast tütre sündi keisrilõike abil.

Emiraatide haigla erakorralise vastsündinute osakonna juhataja Mohammad Salama ütles Reutersile: “Mina ja teised arstid püüdsime teda päästa, kuid ta suri. Minu jaoks isiklikult oli see väga raske ja valus päev.

“Ta sündis ajal, mil tema hingamissüsteem polnud veel küps ja immuunsüsteem oli väga nõrk ning see viis tema surmani. Ta liitus oma perega märtrina.”

Gaza tervishoiuametnike sõnul on Iisraeli rünnakutes peaaegu seitsme kuu jooksul hukkunud 34 000 palestiinlast, kellest enamik on naised ja lapsed. Iisrael alustas sõda vastuseks 7. oktoobri rünnakule, mil Hamas tappis 1200 inimest, peamiselt tsiviilisikuid, ja võttis 250 pantvangi.

Egiptuse Kamel esitas iisraellastele “uue nägemuse” pikaajaliseks relvarahuks Gazas, ütles Egiptuse ametnik Associated Pressile.

Vaherahu esimeses faasis võimaldatakse piiratud pantvangide vabastamine vastutasuks Iisraelis kinnipeetavate palestiinlastest vangide vabastamise ja märkimisväärse hulga palestiinlaste naasta oma kodudesse Stripi põhjaosas. Siis jätkuksid läbirääkimised suurema kokkuleppe sõlmimiseks sõja lõpetamiseks.

Rahvusvaheline surve kokkuleppe sõlmimiseks on kasvanud, Hamas ja Iisrael süüdistavad üksteist järeleandmatus sõja jätkudes ning relvade, nälja ja arstiabi puudumise tõttu.

Iisraelis on aga peaminister Benjamin Netanyahu koalitsiooni paremäärmuslikud liikmed survestanud teda saatma vägesid Rafah’sse.

Julgeolekuminister Itamar Ben-Gvir ütles saates X: “Egiptuse ettepanek saabus, sest Hamas kardab Rafah operatsiooni.” Ta lisas: “Rafah nüüd!”

Pentagon teatas, et USA väed olid alustanud ujuva humanitaarabi muuli ehitamist, mille eesmärk on kiirendada hädasti vajamineva toidu voolu Gazasse.

Kuid keeruline plaan on endiselt kinni hirmust turvalisuse ja varustuse tarnimise pärast; kriitikud on hoiatanud, et projektil on oht muutuda kavandatava Rafahi invasiooni “suitsukiviks”.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga