Uuring näitab, et jalajälje fossiilidest kerkib välja megaraptor | Bexovid

Uuring näitab, et jalajälje fossiilidest kerkib välja megaraptor

Tänu hirmuvalitsusele “Jurassic Parkis” on Velociraptorid kurikuulsad eelajaloolised kiskjad.

Filmivaatajate jaoks tuttavad sirp-gloobuse tapamasinad on aga oma teaduslikest kolleegidest kaugel – ja mitte ainult sellepärast, et väljamõeldud masinatel suled puuduvad. Päriselus ületasid Velociraptorid Labradori retriiveri mõõtu ja olid palju väiksemad kui filmiseerias kujutatud inimsuurused jahimehed.

Siiski saavutasid mõned röövloomad muljetavaldavad suurused. Ja paleontoloogide meeskond ütles, et see oleks võinud Hiinast leitud kivistunud jalajälgede põhjal tuvastada uue megaraptori. Sees ilmunud paber Sel nädalal ajakirjas iScience avaldasid teadlased hinnangu, et jäljed oli jätnud dinosaurus, kes on üks suurimaid teadusele teadaolevaid röövlinde.

Röövlindude jäljed on osa suuremast dinosauruste jäljest, mis avastati Hiina kaguosas aastal 2020. Kriidiajastu lõpus, umbes 90 miljonit aastat tagasi, oli see piirkond mudane lamm, kus elasid kõikvõimalikud dinosaurused, sealhulgas pikakaelalised sauropoodid ja pardid. – nokaga taimtoidulised. Kui need dino-elanikud ringi trampisid, jätsid nad endast maha mudased jalajäljed, millest mõned on säilinud kümneid tuhandeid aastaid.

Longxiangis on väljakult avastatud umbes 240 dinosauruse rada, mis on ligikaudu hokiväljaku suurune. Mõned jalajäljed on veidra kujuga, säilinud on vaid kaks varvast.

“Kui näete dinosauruste jalajälgi, millel on ainult kaks varba, võite mängida Tuhkatriinu sussimängu ja otsida jalgu, mis neile sobivad,” ütles Edinburghi ülikooli paleontoloog Stephen Brusatte, kes uues uuringus ei osalenud. “Ainsad dinosaurused, kes kõndisid kahel varbal, olid röövlinnud nagu Velociraptor ja nende lähisugulased.”

Röövlinnud jätsid sellised kummalised jäljed, sest nende sisemised varbad olid maast eemal. See hoidis ära varba ülisuure kõvera küünise maapinnal lohisemise ja tuhmiks muutumise.

Paljud Longxiangi kahevarbalised jäljed näivad olevat väikese velotsiraptori suuruse dinosauruse poolt jätnud. Kuid teadlased leidsid viiest jäljest koosneva komplekti, mis on üle 13 tolli pikad, muutes need fossiilsete rekordite suurimaks röövlindude jäljeks. Jälgede suuruse põhjal oli neist lahkunud dinosaurus umbes 5 jalga pikk ja 15 jalga pikk, asetades selle suurimate teadaolevate röövlindude, sealhulgas Utahraptori lähedale.

Selle selged jalajäljed inspireerisid paleontolooge nimetama uut röövlindu Fujianipus (tähendab “Fujiani jalg”) yingliangiks. Kuigi kivistunud luude leidmine aitaks teadlastel täpsustada, milline loom välja nägi, muudab tema kahe varba proportsioonid tõenäoliseks, et Fujianipus oli troodontid, linnulaadne kiskja, kes asustas Aasias ja Põhja-Ameerikas kriidiajastul.

Röövlinde kujutatakse sageli kiirete kiskjatena. Lõuna-Carolinas asuva Charlestoni kolledži paleontoloogi ja uue artikli kaasautori W. Scott Personsi sõnul ei saa aga ainuüksi jalajäljed anda aimu, kui kiiresti Fujianipus liikus.

Ta usub, et röövlind nägi suure tõenäosusega oma samme, kui ületas mudase jõesängi. “Kui kõnnite üle muda, liiguksite väga ettevaatlikult, et vältida libisemist,” ütles dr. Üksikisikud. “See oli ilmselt ka meie röövlinnu puhul.”

Ilma kivistunud jalaluudeta ei suuda teadlased Fujianipu kiirust hinnata. Kuid troodontide rühma liikmed, kuhu see tõenäoliselt kuulus, olid “kõigi röövlindude seas pikimate seas”, ütles dr. Isikud, mis viitasid sellele, et Fujianipus oli tõenäoliselt kiire kiskja.

Kiirus oleks olnud kasulik hiliskriidiajastul, perioodil, mil röövtoiduliste dinosauruste vanemad liinid andsid järk-järgult teed edasi arenevatele lihasööjate rühmadele, nagu röövlind ja nõtked türannosaurused.

“Selle aja jooksul näib, et need kaks ikoonilist dinosauruste rühma, türannosaurused ja röövlind, võistlesid mõlemad keskmise suurusega kiskjate krooni pärast,” ütles dr. Sai duši all.

Kuigi türannosaurused kasvasid hiiglasteks nagu Tyrannosaurus rex, jäid röövlinnud suures osas väikesteks. Hiiglased nagu Fujianipus ja Utahraptor on kõrvalekalded.

“Raptorid katsetasid suurte kehasuurustega, kuid erinevalt paljudest teistest lihasööjate dinosauruste rühmadest ei pidanud nad sellest kinni,” ütles dr. Üksikisikud. “Paistab, et röövlinnud on olnud väikesed ja keskmise suurusega lihasööjad palju paremad kui suured.”

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga